Čína, Tibet, Nepál, India

/uploads/covery_2019/CTNI.jpg foto: Tomáš Kubuš - BUBO foto: Archív BUBO foto: Adam Záhorský - BUBO foto: Samuel Klč - BUBO Mramorová loď vládkyne Cixi v Letnom paláci (UNESCO) foto: Robert Taraba - BUBO foto: Adam Záhorský - BUBO foto: Zuzana Hábeková - BUBO foto: Martin Lipinský - BUBO Pokračujeme do Šanghaja, 1318 km prejdeme za 4 hodiny a pár minút foto: Archív BUBO foto: Adam Záhorský - BUBO foto: Archív BUBO foto: Adam Záhorský - BUBO foto: Adam Záhorský - BUBO foto: Samuel Klč - BUBO foto: Samuel Klč - BUBO foto: Archív BUBO foto: Adam Záhorský - BUBO Tradícia čínskej kaligrafie. foto: Samuel Klč - BUBO foto: Adam Záhorský - BUBO foto: Adam Záhorský - BUBO foto: Samuel Klč - BUBO foto: Samuel Klč - BUBO foto: Samuel Klč - BUBO foto: Samuel Klč - BUBO foto: Samuel Klč - BUBO Ako nám bude v Tibete? Ide o veľmi rôznorodý zájazd. Lúčime sa so Xi-Anom pri Zvonovej veži Palác dalajlámov, Potala, Lhasa 5. dalajláma staval Potalu v 17. storočí 50 rokov Prvý jačí steak na terase s výhľadom na starú Lhasu Chrám Jokhang, mekka tibetského buddhizmu Aj my si roztočíme modlitebné mlynčeky Aj my sa zúčastníme vyučovania v kláštore Cez himalájske sedlá vyrážame na východ foto: Samuel Klč - BUBO Pelkor Chode, Gyantse - jeden z najvýznamnejších chrámov Tibetu foto: Samuel Klč - BUBO Výhľad na Himaláje z dedinky Tingri Dedinka pod Everestom Zjazd z Tibetu do Nepálu Víta nás múdrosť svätých mužov v Nepále A my si to užívame na streche autobusu Adrenalín pri zjazde do Nepálu Uličky Káthmandú Na trhu v Bhaktapure, Nepál Bodnath - sídlo tibetskej exilovej komunity V opičom chráme sa lúčime s Káthmandú Scénický rafting na rieke Trisuli, Nepál Mystické ráno v národnom parku Chitwan Fauna najstaršieho národného parku Nepálu Na slonoch hľadáme nosorožce, Chitwan, Nepál Na dotyk k nosorožcom, Chitwan V najstaršom národnom parku Nepálu (UNESCO) Múdrosť stáročí, India Vítame východ slnka vo Varanasi Ráno vo Varanasi Mladí sa učia od starých, Varanasi Vlakom k chrámu postavenému z lásky Vrchol cesty, ako sa patrí Na rikšiach cez staré Dillí Expedícia s BUBO je to najlepšie, čo môže byť! foto: Martin Šimko - BUBO
Destinácia: Viac destinácií
Kód zájazdu: 1128778
Cena od: 3 270 €
Príplatky od: 1 041 €
Poznávacie zájazdy
Exotika
Expedícia

Výber termínu

18.07.2021 26 dní Last Minute 3 970 € +1 041 € odlet: Viedeň letecká
13.08.2021 26 dní First Minute 3 570 € +1 041 € odlet: Viedeň letecká
09.09.2021 26 dní First Minute 3 270 € +1 041 € odlet: Viedeň letecká
07.10.2021 26 dní First Minute 3 470 € +1 041 € odlet: Viedeň letecká
11.10.2021 26 dní First Minute 3 970 € +1 041 € odlet: Viedeň letecká
04.11.2021 26 dní First Minute 3 970 € +1 041 € odlet: Viedeň letecká
26.03.2022 26 dní First Minute 3 650 € +1 041 € odlet: Viedeň letecká
07.05.2022 26 dní First Minute 3 650 € +1 041 € odlet: Viedeň letecká
29.06.2022 26 dní First Minute 3 590 € +1 041 € odlet: Viedeň letecká
30.07.2022 26 dní First Minute 3 990 € +1 041 € odlet: Viedeň letecká
13.08.2022 26 dní First Minute 3 690 € +1 041 € odlet: Viedeň letecká
06.09.2022 26 dní First Minute 3 590 € +1 041 € odlet: Viedeň letecká
11.10.2022 26 dní First Minute 3 970 € +1 041 € odlet: Viedeň letecká
04.11.2022 26 dní First Minute 3 970 € +1 041 € odlet: Viedeň letecká

Popis zájazdu

Magická cesta, ktorú musíte raz za život prejsť. Od mauzólea Maa cez historickú Čínu, duchovný Tibet, šťavnatý Nepál až do neuveriteľnej Indie. Využite 16 rokov našich skúseností. Dokonale vygradovaná cesta krížom cez celú Čínu na strechu sveta, cez hinduistický Nepál a ázijské safari až do neuveriteľnej Indie. Najobľúbenejšia expedícia a predloha bestselleru Kód 9. Zakázané mesto v Pekingu, Hlinená armáda v Xi-Ane, mrakodrapy v Šanghaji a pandy v Chengdu. Budhistický Tibet uprostred Himalájí. Čo sa za posledné roky zmenilo v Lhase? Aká je tradičná tibetská kuchyňa a čo jedia turisti v Tibete dnes? Kto je to Dalajláma a prečo je dôležitý Pančenláma? Leteckou spoločnosťou Buddha Air až k magickému Mt. Everestu. Krásne ženy v Kathmandú a pastierky jakov v sedlách cez 5000 m.n.m. Stredoveké Varanasi na posvätnej rieke Gange Vás dostane. Taj Mahal - najkrajšia stavba z lásky a jeden z nových siedmich divov sveta. A záver v Dillí. 

Program:

1. deň:
Odlet z Európy.

2. deň:
Olympijský PEKING s jeho modernou architektúrou, najväčším námestím sveta a Maovym mauzóleom na jednej strane a uzučkými uličkami s čínskymi reštauráciami na druhej. Poprechádzame sa v Zakázanom meste v sídle cisárskych dynastií.

3. deň:
Ráno vystúpime na VEĽKÝ ČÍNSKY MÚR a poobede ochutnáme pekinskú kačku. V Letnom paláci budeme obdivovať upravené čínske záhrady a jazierka. Uvidíme OLYMPIJSKÝ ŠTADIÓN, aj modernú operu. Všetko s miestnym sprievodcom a prenajatou dopravou!

4. deň:
Rozlúčka s Pekingom a absolútny zážitok. Supermoderným rýchlovlakom sa presúvame do ŠANGHAJA. Rýchlovlakom prejdeme po najdlhšom moste planéty (165 km!). 1318 km absolvujeme len za 270 minút! Touto rýchlosťou by ste z Košíc do Bratislavy dorazili za čosi viac ako hodinku. Nočná plavba s výhľadom na najvyššie čínske mrakodrapy. Niet lepšieho výhľadu na strip ako z paluby lode. Na jednej strane moderný Pudong a farebné mrakodrapy. Takto večer sú ešte krajšie. Na strane druhej koloniálny Bund spolu do zlata vysvietenými budovami. Nádherný kontrast a vy neviete, kde sa skôr pozerať. Ideálne miesto chytiť manželku/partnerku za ruku a spoločne si užívať nočnú svetelnú šou, ktorú nám sprostredkúvajú vysvietené monumenty tejto očarujúcej čínskej metropoly. Keď si o pár rokov budete prezerať fotoalbum s fotkami zo Šanghaja, nebudete veriť, že ste raz naozaj stáli v objatí týchto veľkolepých moderných obrov a historických elegantných budov v romantickej časti Bundu. Po hodine plavby sa loď vráti do prístavu a my môžeme ísť plní zážitkov na hotel.

Tajný CK tip:
odporúčame, priplatiť si 50 yuanov a ísť do VIP sektoru v prednej časti lode. Je to najlepšie miesto na fotky, dá sa tam pohodlne usadiť a ak budete mať šťastie, budete tam úplne sami.

5. deň:
ŠANGHAJ – najväčšie a najbohatšie čínske mesto si vás získa hneď od začiatku. Len ťažko by ste hľadali lepší a žiarivejší príklad neskutočného čínskeho vzostupu ako tu. Štvrť mrakodrapov, kde ešte pred dvoma desaťročiami rástla ryža. Šanghaj neostáva nič dlžný svojej povesti a hneď od začiatku nás začína ohurovať. Ak ste niekedy snívali o levitácii a o tom, že sa raz budete doslova “vznášať” nad zemou, Maglev vám tento sen splní v priebehu niekoľkých sekúnd. Je najrýchlejším pozemským spôsobom transportu na Zemi. Ručička pomyselného tachometra sa zastaví na 432 km/h a takáto povznášajúca jazda za pomoci magnetov je veľký zážitok. Po najvyššej rýchlosti prichádza ďalšie naj. Tentokrát pôjdeme do výšky. Výhľad na mesto z najvyššej vyhliadkovej plošiny v Číne - Shanghai Tower. Výťah nás za 50 sekúnd vynesie na 118. poschodie do výšky 546 metrov. Schodmi sa dá vyjsť o poschodie vyššie do výšky 552 metrov. Je to len o tri metre nižšie ako najvyššia vyhliadka na Burj Khalife v Dubaji. Po vyhliadke nás čaká obed na západnom pobreží rieky Huangpu. Britský Bund ako vystrihnutý z Londýna. Promenáda popri rieke, lemovaná nádhernými koloniálnymi budovami z prelomu 19. a 20. storočia. Do doby, kým sa zo Šanghaja nestalo mesto mrakodrapov, bola to práve panoráma Bundu, ktorá symbolizovala toto mesto. Presúvame sa hlbšie do histórie. Záhrady Šťastia sú nádhernou ukážkou Mingských záhrad zo 16. storočia. Oddychujeme a obdivujeme tradičnú čínsku záhradnú architektúru. Asi najznámejšou ulicou v meste je Nanjing road. Čas na rozchod a individuálne aktivity. Nakupovanie, prechádzky a nasávanie atmosféry, alebo čapované pivko na terase. Na konci dňa opúšťame bohaté východné pobrežie a nočným vlakom smerujeme do srdca krajiny.

6. deň:
Vitajte v Xi'Ane, hlavnom meste provincie Shaanxi, jednom zo štyroch starobylých hlavných miest, v súčasnosti kultúrnom a ekonomickom centre severozápadnej Číny. Mesto Xian má za sebou zaujímavú a bohatú históriu. Tu začínala slávna Hodvábna cesta, mesto bolo tiež sídlom prvého cisára Qina, ktorý pred viac než 2000 rokmi túto veľmi rozsiahlu a rôznorodú krajinu po prvýkrát zjednotil. Práve vďaka nemu prúdia do Xianu denne tisíce turistov, ktorí chcú na vlastné oči vidieť (podľa Číňanov) najväčší archeologický objav 20. storočia – známu Terakotovú armádu, ktorá sa nachádza hodinu cesty severvýchodne od mesta. Keď cisár pochopil, že večne žiť sa mu asi nepodarí, dal túto armádu vybudovať na svoju ochranu po smrti. Približne po hodine cesty zastavujeme v továrni na výrobu terakotových vojakov, ktorí sa tu vyrábajú podobne ako tí pôvodní. Zriadenci nám vysvetľujú postup, od ťažby miestnej hliny tzv. terakoty, formovanie, schnutie, až po vypaľovanie v peci. Dnešní vojaci sa vyrábajú v sadrových formách. Tí pôvodný boli ževraj všetci robení ručne. Na tú dobu neskutočné umelecké dielo. V továrni taktiež obdivujeme nádherný čínsky nábytok, keramiku, či koberce. Samotný areál armády je obrovský, stále sa rozrastajúci turistický komplex, plný reštaurácií, obchodov a suvenírov. Samotní vojaci sa nachádzajú v troch zakrytých jamách, tzv. pitoch. Po prehliadke vojakov sa vraciame do Xianu. Prejdeme sa po moslimskej štvrti Chuejov a ochutnáme atmosféru nočných trhov o akej sa vám ani nesnívalo. Sú to veľkí gurmáni a radi sa o svoje kulinárske umenie delia s ostatnými. Ulica Chuejov alebo Huiminjie je spleť ulíc a uličiek, plných pouličného jedla a suvenírov, farieb, chutí a vôní. Je súčasťou starej moslimskej štvrte a je to aj najpopulárnejšia turistická destinácia. Návšteva Xianu by bez nej nebola kompletná. Toľko farieb, vôní, zvukov a chutí po kope ste ešte nezažili.

7. deň:
Doprajeme si trochu športu a rozprúdime krv na najlepšie zachovaných mestských hradbách v Číne. Na dôkladnú prehliadku hradieb budeme potrebovať približne dve a pol hodiny. Vyjdeme hore po schodoch na hradby, kde sa nám naskytne krásny výhľad na mesto. Z jednej strany nízke domčeky a historické budovy, z druhej vysoké paneláky a mrakodrapy. Rozdiel je obrovský, výhľad nám odhaľuje pôsobivé kontrasty mesta. Ideálne je byť na hradbách už pred deviatou ráno. Vtedy je tam ešte mininum ľudí a my si užívame nádhernú oázu pokoja nad rušným veľkomestom. Čaká nás jedinešný športový zážitok. Mestské hradby sú pýchou Xianu a ľudia sú na ne právom hrdí. Dôsledne sa o ne starajú a veľká časť mestského rozpočtu ide na ich opravu a údržbu. Väčšina zástavby mimo hradieb sa už postavila za komunistov. Každých stodvadsať metrov bola postavená strážna veža, lebo šípy mali dostrel šesťdesiat metrov, takže mesto bolo dokonale chránené. Dohromady sa ich na hradbách nachádzalo až 98. Momentálne ich tam stojí väčšina a niektoré sa rekonštruujú. Práve vďaka týmto hradbám mesto nikdy nikto nedobyl. Ževraj naň ani nikto pre istotu neútočil. Na bicykloch prejdeme okolo východnej a severnej brány, až dôjdeme k pamiatke, ktorá určite stojí za zastavenie. Kláštor Guangren (voľný preklad Kláštor Veľkej Zhovievavosti) je nádherná stavba z 18. storočia s blyštiacou sa zlatou strechou, kombinujúca čínsku a tibetskú architekturu. Je to jediný tibetský kláštor v provincii a slúžil ako obydlie pre dalajlámu a ďalších vysokých lámov počas ich ciest do Pekingu. Tí, ktorí sa na bicykel necítia, sa môžu prechádzať po hradbách. Po celom obvode hradieb sú rozmiestnené nové, čisté toalety. Ak niekto nechce byť celý čas na hradbách, môžu zísť dole a poprechádzať sa okolo hradieb zvonku. Nachádza sa tam vodná priekopa a množstvo pekných parkov, kde chodia miestni cvičiť, tancovať, spievať, alebo sa len tak poprechádzať. Po nádherne strávenom čase na hradbách sa presúvame na obed. V Xiane zažijete veľký výber lokálnej kuchyne, ktorá je známa po celej Číne. V Xiane sme strávili 1,5 dňa a je čas vydať sa ďalej.  To čo sa ešte do roku 2017 išlo vŕzgajúcim, nočným vlakom 17 hodín, dávame teraz za necelé štyri! Pripravte sa na množstvo mostov a tunelov a vitajte v CHENGDU.

8. deň:
Chengdu: Brokátové mesto, Ibištekové mesto alebo Korytnačie mesto. Toto je len zopár mien pre jedno z najzaujímavejších miest Ríše Stredu. Kolíska čínskeho čaju, geniálne štipľavé jedlo, nádherné zelené parky, krásne ženy a ikonické kontrasty medzi starým a novým vás čakajú v tejto dynamickej ale zároveň veľmi uvoľnenej metropole strednej Číny. Sme v horách, kde nás čakajú rozkošné pandy (väčšina pánd sveta žije práve v provincii SICHUAN). Panda je medveďovitá šelma tradične žijúca v zahmlených sichuánskych horách. Nedostupné a vlhké lesy na podhorí Tibetskej plošiny plné bambusu sú pre ne ideálnym domovom. S rastúcou ľudskou populáciou bohužiaľ prichádza o prirodzené životné prostredie a jej počet v prírode prudko klesal až do bodu blízkemu vyhynutiu. Denne potrebujú zjesť až 15 percent svojej váhy, čo je pri 160 kg pande cez dvadsať kíl bambusu. A nie hocijakého. Pandy sú vyberavé a uspokoja sa iba tými najmladšími, najsladšími výhonkami. Zvyšok bambusu je odpad a okolo každej hodujúcej pandy je zakaždým pekné smetisko. Čiernobiele pandy nie sú jedinými obyvateľmi tohto záchranného parku. Určite si nenechajte ujsť návštevu pavilónu pre Červené pandy - menšieho príbuzného, ktorý tiež pochádza z horských oblastí juhozápadnej Číny a taktiež je na zozname ohrozených zvierat. Zakúpime si posledné pandie suveníry a vyrážame do menšieho mesta Leshanu. Predtým ako opustíme mesto pozrieme sa na najväčšiu budovu na svete Century Global Center. Vnútorná plocha na všetkých poschodiach má neuveriteľných 1 700 000 m2. V Century Global Center s rozmermi 500 x 400 x 100 metrov nájdete obrovské nákupné centrum, stredomorskú dedinu s umelou plážou, vodný park s umelými vlnami, ľadovú plochu, obrovskú LED obrazovku o rozlohe 150 m2, 14 kín a množstvo hotelov. S počasím si návštevníci starosti robiť nemusia, lebo tento gigantický komplex má svoje vlastné umelé slnko, ktoré poskytuje svetlo a teplo 24 hodín denne.  V LESHANE nás uchváti najväčší kamenný Budha sveta, väčší ako boli tí afganskí. Legenda hovorí, že nápad vytesať do červeného pieskovca obrovskú sochu Budhu dostal niekedy koncom siedmeho storočia mních menom Hai Tong. Hlavný dôvod boli nebezpečné víry, ktoré sa tvorili na sútoku troch riek Min, Qingyi a Dadu. Veľa ľudí stroskotalo a mnoho ľudí prišlo o život. Obrovský Budha mal spacifikovať vodného ducha, ktorý to údajne mal celé na svedomí a bdieť nad námorníkmi pri bezpečnom prechode cez tento riskantný úsek. Doteraz najväčší sediaci Budha na svete je vysoký 71 metrov a keby sa postavil, mohol by s ľahkosťou sfúknuť pochodeň Soche Slobody. Po náročnom dni nás za odmenu čaká  gurmánsky zážitok. Ideme na tradičný Hot Pot - horúci kotlík, ktorým je Sichuan známy po celej Číne. Kotlikární je plné mesto, sú na každom kroku. Čím hlučnejšia, zaparenejšia a teplejšia, tým autentickejšia. Čína je neskutočná.  Viac informácií o celom dni na zájazde si prečítajte v blogu: 

9. deň:
Ranný letecký presun medzi horami do hlavného mesta Tibetu LHASY s nezabudnuteľným pristátím. Dnes sa nikam neponáhľame, máme aklimatizačný deň. Po krátkom oddychu vyrážame na prechádzku do historického centra. Historické centrum Lhasy dýcha silnou atmosférou, prechádzame úzkymi uličkami s typickými bielymi domami s čiernym náterom okolo okien a modlitebnými vlajočkami, vlajúcimi na strechách. Blížime sa k Barkoru, okolo chrámu Džókhang krúžia v smere hodinových ručičiek davy veriacich aj turistov, pútnikov z celého sveta. Vo vzduchu cítiť vôňu kadidla a zvláštnej posvätnosti, Tibeťania zvierajú v rukách svoje modlitebné mlynčeky a ružence. Sme na Barkorskom námestí, mieste, kde sa uskutočnila väčšina tibetských povstaní. No ešte predtým, než sa aj my bližšie dotkneme tunajších posvätných miest, vychutnáme si obed na námestí. Po obede nás už čaká prehliadka kláštora Džókhang. Džókhang  patrí medzi najvýznamnejšie tibetské chrámy a centrá budhizmu. Nechal ho postaviť v 7. storočí prvý tibetský kráľ Songcan Gampo. Povieme si niečo o architektúre, vzácnych budhistických znakoch  a sochách, ktoré sa tu nachádzajú. Tá atmosféra Vás uchváti! Magické miesto, kde si pri sviečkach s jačím maslom osvetlíme súvislosti a načrieme do tibetského budhizmu.

10. deň:
Palác Potala – sídlo Dalajlámov a pýcha a sláva Tibetu bol budovaná ako najkrajšia stavba Ázie. V skutočnosti je ešte veľkolepejšia ako na fotografiách. Palác bol od 17. storočia sídlom dalajlámov, až do roku 1959, keď súčasný 14. dalajláma po povstaní v Lhase bol nútený utiecť cez Himaláje do exilu v Indii, kde žije dnes. Celá stavba je vysoká 117 metrov, vyšliapať po schodoch celkom nahor v tejto nadmorskej výške dá poriadne zabrať. Prejdeme sa cez sprístupnenú časť, tu si pozrieme aj miesto, kde žil súčasný dalajláma, uvidíme tróny a hrobky predchádzajúcich dalajlámov, prejdeme množstvo miestností so vzácnymi relikviami. Potalu si prezrieme dôkladne a môžete porovnať či je krajšia cez deň alebo v noci. Norbulinka – nevynecháme ani letné sídlo Dalajlámov. Je to najväčšia záhrada v meste, s mnohými jazierkami, kvetinovými záhonmi, kde si skvele oddýchnete uprostred zelene. Pri paláci toho posledného Dalajlámu si vysvetlíme, prečo v ňom už viac než polstoročie neprebýva.

11. deň:
Ganden bol prvým kláštorom v okolí Lhasy a Drepung bol najväčším kláštorom na svete. Pochádza ešte z 15. storočia, je funkčný dodnes, no mníchov tu dnes už žije málo, ich počet kontroluje a stanovuje čínska vláda. Kláštor stojí na úpätí svahu Gephel. Keď stojíme pred hlavnou modlitebňou, po ľavej strane vidíme veľkú kuchyňu, ktorá kedysi vo veľkom fungovala - varilo sa tu pre viac ako sedem tisíc mníchov. Samotná prehliadka Drepungu trvá približne dve-dve a pol hodiny. Kláštor je veľkým komplexom viacerých budov, uličiek, nádvorí, akési malé mestečko v meste. Každý si tu roztočí modlitebný mlynček s mantrou "Óm mani padme hum".

12. deň:
Opúšťame Lhasu a vyrážame na západ. Naša prvá cesta smeruje do GYANTSE – Mesta hrdinov. Zastavíme sa pri krásnom jazere Yamdrok, ktoré je jedným z prírodných skvostov Tibetu. Neskutočne tyrkysová farba a nádherné fotografie. Trúfnete sa odfotiť na jakovi? Prechádzame dychberúcimi priesmykmi a po prvý krat stúpame nad 5000m! Príchod do Gyantse, prechádzka čarovným starým mestom. Atmosféra ako z filmu Sedem statočných alebo Game of Thrones. Prehliadka kláštora Pelkor Chode so stupou Kumbum, ktorá má 108 kaplniek a nádherne zreštaurované maľby. Na záver vyhliadka na mesto pri západe slnka a vysvietenú pevnosť.

13. deň:
Krátky presun do SHIGATSE, ktoré je druhým najväčším mestom Tibetu. Ako sa vyrába tsampa? Dôkladne si pozrieme chrám Tashilhumpo (sídlo Pančenlámu) a pri hrobke 10. Pančenlámu si povieme viac o živote tohto veľkého muža. Pokračujeme ďalej na západ a obdivujeme jedinečnú, ale drsnú tibetskú prírodu. Obdivujeme vynaliezavosť a pracovitosť miestnych, míňame stany nomádov so solárnymi článkami. Na čom sa to tie ovce a jaky vôbec pasú?

14. deň:
Tibet sa s nami lúči veľkolepo. Nachádzame sa v národnom parku Qomolangma a Himaláje sú nadohľad. Postupne sa nám ukáže jedna osemtisícovka za druhou. Uvidíme aj tento rok Mt. Everest? Zdolávame najvyšší priesmyk a smelo prekonávame majestátne Himaláje. Nocľah v pohraničnom mestečku Kyrong, ktoré sa pripravuje na nával turistov. Zatiaľ sme tu sami. Začína sa nám lepšie dýchať a po dlhom čase vidíme stromy. Sme naozaj ešte v Tibete?

15. deň:
Rozdiel medzi čínskou a nepálskou stranou nemôže byť väčší a symbolickejší. Pripravte sa na najhoršie cesty, ale najkrajšie výhľady. Nepál vás uchváti od začiatku a na náročný presun do KATHMANDU budete spomínať ešte dlho.

16. deň:
Durbar Square (UNESCO) s typickou drevenou architektúrou a palácom Živej bohyne. Nákupy, reštaurácie a bary v štvrti Thamel. Absolútna pohoda. Pre záujemcov možnosť letieť vyhliadkovým letom k Mt. Everestu.

17. deň:
Budhistický Bodnath so vševidiacimi Budhovými očami. Hinduistický Pašupatinath so svätými mužmi, ktorí predvedú neuveriteľné jogínske kúsky. Buddhu vystrieda Šiva a hinduistické spaľovanie mŕtvych. Nádherné historické mesto BHAKTAPUR (UNESCO) s nezameniteľnou architektúrou a uvoľnenou atmosférou.

18. deň:
Presúvame sa do kráľovského národného parku Chitwan (UNESCO). Kratší presun okorenený možnosťou raftingu na himalájskej rieke Trishuli. Rafting zvládne každý. Zážitok je zaručený! Podvečer sa zvítavame s chitwanskou prírodou aj naším domáckym rodinným ubytovaním. Spíme v lodge nášho dlhoročného partnera, ktorý sa stal našou, a teda i vašou rodinou. Budete tu počuť welcome to národný park, či who wants pivo? Pár metrov od nášho ubytovania tečie riečka, v ktorej plávajú krokodíly.

19. deň:
Safari v najkrajšom a najstaršom nepálskom národnom parku CHITWAN (UNESCO). Na tradičnom člne sa plavíme vedľa krokodílov, vychádzame do divej nepálskej prírody a zajazdíme si aj na slonoch. Uvidíme aj nosorožce? Plná penzia v cene.

20. deň:
Oddýchnutí a plní energie opúšťame prírodu a po vlastných prekračujeme hranice. Keď ste si mysleli, že vás už po Nepále nemá čo prekvapiť, prichádza vytriezvenie. India je útok na všetky zmysly. Z najdlhšieho nástupišťa na svete (1300m) nastúpime na náš prvý indický vlak. Stihneme naskočiť a bude ešte na streche pre nás miesto?

21. deň:
Sme v najsvätejšom meste svetového hinduizmu, VARANASI. Na rikšiach sa šikovne predierame dopravou, akú ste ešte nezažili. Platia tu vôbec nejaké pravidlá? V tradičných dielňach moslimskej štvrte sa dozvieme ako sa tu už stáročia vyrába nádherný hodváb a brokát. Poblúdime v kľukatých uličkách starého mesta, dorazíme k matke všetkých riek - Gange, a čaká nás spaľovanie mŕtvych. Zažijeme stredovekú atmosféru, na ktorú si budete pamätať celý život! Nezabudnuteľný zážitok.

22. deň:
Pre záujemcov neuveriteľne silný východ slnka na Gange. Potom SARNATH – slávne pútnické miesto, kde Budha predniesol svoju prvú kázeň s najstaršou stupou našej planéty. Pripomenieme si Budhovo učenie a uvidíme ako si ho uctili rôzne krajiny. Naša cesta vrcholí. Odchod ležadlovým vlakom na západ.

23. deň:
Zobúdzame sa v AGRE, bývalom hlavnom meste mocnej Mugalskej ríše. Mugali boli osvietení vladári a veľkolepí stavitelia. Presvedčí vás o tom fantastická Červená pevnosť alebo Taj-Mahal, jeden z divov sveta a najkrajšia stavba našej planéty postavená z lásky.

24. deň:
Príchod do DILLÍ. Posvätné kravy, opice, rikše, tlačenica a zápchy, strašná špina, neznesiteľné teplo... proste nádhera. Obrovský rozdiel oproti Pekingu, kde sme boli pred vyše troma týždňami. O histórii moslimov v Indii si povieme viac pod najvyšším minaretom v krajine Qutub Minar. Novodobú históriu si zopakujeme pri Symbole mesta India Gate v novom Dillí.

25. deň:
Kvalitná prehliadka Starého Dillí. Sikhský chrám a charita po indicky, Jama Masjid – najväčšia mešita Indie, rušná ulica Chandni Chowk. Najväčší a najstarší koreninový trh v južnej Ázii, kde si spoločne zakýchame a dokúpime posledné suveníry. Rozlúčka po nezabudnuteľnej ceste. Transfer na letisko a odlet do Európy.

26. deň:
Prílet domov.

Kontakty

tel:  +421 43 4131883
+421 43 4300244 
e-mail:  avanti@enelux.sk
skype:  avantitours 
ckavantitours

Krajiny

Zobraziť všetky »

Kurzový lístok

Bulharská leva  EUR 1,96 BGN
Koruna česká  EUR 25,41 CZK
Chorvátska kuna  EUR 7,50 HRK
Turecká lira  EUR 10,33 TRY
Americký dolar  EUR 1,20 USD

Zobraziť všetky »