Veľký okruh Poľskom

Destinácia: Poľsko
Kód zájazdu: 1076415
Cena od: 620 €
Príplatky od: 0 €
Poznávacie zájazdy

Výber termínu

10.07.2020 10 dní 620 € +0 € vlastná

Popis zájazdu

Azda neexistuje krajina, ktorá by sa preslávila exportom cukroviniek a alkoholu tak ako Poľsko. Ale „Rzeczpospolita“, to je viac ako len krówki a wódka. Je to aj 419 hradov, 2021 palácov a storočia histórie jedného z najväčších slovanských kráľovstiev. Nikomu netreba predstavovať kráľovský Wavel, kde sú pochovaní králi, alebo menej známa, no rozprávková Niedzica vypínajúca sa uprostred jazera ako Rusalka. „Królewstwo Polskie“, založené v 10. storočí kráľom Miezskom I., bolo svojho času jedno z najväčších kráľovstiev Európy, kedy sa rozpínalo naprieč Poľskom, Bieloruskom, Ukrajinou, Baltikom. Bohatá história ide ruka v ruke s umením (Chopin), vedou (Kopernik) a samozrejme kuchyňa, v mnohom podobná, no predsa trošičku odlišná od toho, čo poznáme doma. Nielen to je (ne)známe Poľsko.


PROGRAM:
1. deň:

Wroclaw, tiež prezývaný poľskými Benátkami. Mesto, v ktorom sa miešajú poľské, české a nemecké vplyvy. Jedno z najkrajších stredoeurópskych miest, ktoré sa pýši množstvom architektonických pamiatok, jedným z najväčších stredovekých námestí v Európe, prvou modernistickou budovou zo železobetónu na svete i kurióznymi trpaslíkmi, ktorí majú každý svoje meno i profesiu.

2. deň:

Zámok Ksiąz, tretí najväčší poľský zámok s viac ako 400 miestnosťami. Mnohí poľskí bádatelia sú presvedčení, že sa mal stať hlavným sídlom Adolfa Hitlera a nacisti sa tu vraj chystali inštalovať Jantárovú komnatu. Jedinečné architektonické stavby tzv. kostoly mieru v Jawor (UNESCO) a Świdnica (UNESCO) sú dedičstvom tridsaťročnej vojny. Postavené do jedného roka bez použitia jediného klinca, iba z dreva, hliny a slamy, za hradbami mesta, bez kostolnej veže, či zvonov a zvonku nesmeli vyzerať ako kostoly.

3. deň:

Poznaň patrí k najstarším poľským mestám. Od svojho počiatku bolo mesto pevnosťou a zároveň bolo významným kultúrnym a politickým centrom. Gniezno, prvé historické hlavné mesto Poľska.

4. deň:

Rodisko Mikuláša Kopernika, Toruň (UNESCO). Ako jedno z mála v Poľsku bolo ušetrené vojnového besnenia a tak si do dnešných dní dokázalo zachovať stredoveký pôvab a tajomnosť. Goticko-renesančné rytierske Chełmno, ktorého stredoveké opevnenie dlhé 2 270 m je jedným z najkrajších príkladov obrannej architektúry v Európe.

5. deň:

Gdansk, mesto s viac ako tisícročnou históriou sa radí k najkrajším na Baltickom pobreží. Atmosféra historických ulíc, architektonické pamiatky a medzinárodný charakter mesta láka turistov najviac. Ulice Dlhý targ, Dlhá ulica a Kráľovský trakt, impozantná Mariacka bazilika - najväčší tehlový kostol v Európe, symbol Gdanska stredoveký žeriav na vykladanie lodí. Poháňali ho ľudia šliapajúci v dvoch šesťmetrových kolesách.

6. deň:

Slowinský NP alias „Poľská Sahara“. Pohyblivé piesky - mohutné duny dlhé niekoľko kilometrov a vysoké aj 40 metrov. Týčia sa nad lesom, ktorý pomaly zasypávajú. Na vyznačených miestach sa dá vyliezť hore na duny a pokochať sa výhľadom. Gdyňa, moderné, prístavné mesto otvorené svetu. Charakterizuje ho krásne nábrežie, kotviace lode, plachetnice, turisti, stánky so suvenírmi a vôňa smažených rýb.

7. deň:

Najväčšia gotická pevnosť v Európe hrad Malbork (UNESCO). Mohutné hradby a bašty obklopujúce bývalé sídlo veľmajstra rádu nemeckých rytierov skrýva nielen dejiny križiakov a Poľska, ale aj zbierky šperkov z jantáru. Frombork, v Katedrále v roku 2005 objavili hrobku M. Kopernika, po ktorej začal pátrať už Napoleon Bonaparte.

8. deň:

Mazury. Husté lesy, mierne pahorky a Mazurská jazerná plošina s viac ako 3000 jazerami, ktoré sú medzi sebou vzájomne prepojené riekami a kanálmi. Święta Lipka, jezuitský kláštorný areál považovaný za najkrajšie poľské baroko. Zbytky Hitlerovho Vlčieho brloha, v ktorom strávil 3 roky (1941-1944). Sem za ním chodili zástupcovia spolupracujúcich štátov ako Mussolini, či Jozef Tiso a tu sa o atentát naňho pokúsil Claus von Stauffenberg. Neúspešne.

9. deň:

Hlavné mesto Poľska, Varšava. Je relatívne mladým veľkomestom, dýcha však históriou, ktorú sprostredkoval Roman Polanski vo filme Pianista. Mesto na rieke Visla vstalo z popola po tom, čo ho v druhej svetovej vojne Nemci takmer totálne zničili. Podľa pôvodných plánov dokonale zrekonštruované Staré mesto (UNESCO). Palác kultúry, dar Stalina poľskému ľudu. Kráľovský zámok, bývalé sídlo poľských kráľov, Lazienki Park s pomníkom Frederika Chopina. Palác Belweder býval rezidenciou kráľa S. A. Poniatowského a neskôr sídlom poľských prezidentov. Katedrála sv. Jána považovaná za najstarší kostol vo Varšave.

10. deň:

Cesta domov.


Info: 2 PRVÍ INDIVIDUÁLNI KLIENTI NEPLATIA DOPLATOK ZA 1/1 IZBU


CENA ZAHŔŇA:

Autokarovú dopravu zo ZA, TN, TT, BA,

9x ubytovanie v 3*/4* hoteloch s raňajkami,

sprievodcu CK,

slúchadlá počas pobytu,

poistenie proti insolventnosti

CENA NEZAHŔŇA:

Vstupy,

komplexné cestovné poistenie,

pobytovú daň v hoteloch

OSTATNÉ DOPLATKY:

Za osobu v 1/1 izbe 195 €,

za 7 večerí 89 €,

za miesto v prednej polovici autokaru 10 €

Sprievodca:
Jozef Gnebus historik

Kontakty

tel:  +421 43 4131883
+421 43 4300244 
e-mail:  avanti@enelux.sk
skype:  avantitours 
ckavantitours

Kurzový lístok

Bulharská leva  EUR 1,96 BGN
Koruna česká  EUR 26,67 CZK
Chorvátska kuna  EUR 7,56 HRK
Turecká lira  EUR 7,68 TRY
Americký dolar  EUR 1,12 USD

Zobraziť všetky »